PIT 37 druk

Tagi

kwota wolna w PIT-37

kwota wolna od podatku a roczny PIT 2016

pit-37 formularz do wypełnienia

 PIT 37 pdf

 

druk pit 37

Co to jest kwota wolna od podatku?

 

Kwotą wolną od podatku nazywana jest kwota dochodu, od którego podatnik nie ma obowiązku opłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Osiągnięcie rocznego dochodu poniżej tej kwoty nie powoduje powstania obowiązku podatkowego względem polskich organów skarbowych.

W zeznaniach podatkowych za 2017 rok wysokość kwoty wolnej, jak jak w latach poprzednich, wynosi 3 091 zł. Mogą ją uwzględnić jedynie ci podatnicy, którzy opłacają podatek na zasadach ogólnych, czyli zgodnie ze skalą podatkową (18 i 32%) i rozliczają się z urzędem skarbowym na formularzu PIT-36 lub PIT-37.

Osoby korzystające z podatku progresywnego mogą odliczyć kwotę wolną od podatku niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu. Kwota podatku, jaki należy odprowadzić na konto urzędu skarbowego, ulega wtedy zmniejszeniu o 556,02 zł.

Podatnicy, którzy w trakcie danego roku podatkowego osiągnęli dochód nieprzekraczający kwoty dochodu zwolnionego z podatku, mają obowiązek złożyć roczny PIT 2017. Konieczność rozliczenia się z fiskusem wynika z tego, że mimo iż osiągnięty dochód nie jest obciążony podatkiem, w trakcie roku podatkowego podatnik lub płatnik (w przypadku dochodów osiągniętych za pośrednictwem płatnika) odprowadzał zaliczki na podatek dochodowy. Dopiero po wypełnieniu zeznania i wykazaniu nadpłaty podatku, urząd ma obowiązek zwrócić podatnikowi opłacony wcześniej podatek.

Zwrot podatku przekazywany jest w formie przekazu pocztowego lub przelewu bankowego na konto wskazane przez podatnika. Fiskus ma obowiązek dokonania zwrotu w ciągu 3 miesięcy od momentu, gdy otrzyma poprawnie wypełniony PIT-36 lub pit-37 formularz. W celu skrócenia czasu oczekiwania na zwrot podatku, zalecane jest złożenie rocznej deklaracji podatkowej w formie elektronicznej. Zazwyczaj podatnicy rozliczający się z fiskusem w ten sposób otrzymują zwrot zdecydowanie wcześniej.

 

PIT 37 formularz

 

 Formularz PIT-37 

 

Program do pobrania (PIT 37 PDF). Kliknij poniżej.

 

pit 37 druk

 

pit-37 formularz


Obserwuj nas na Google Plus:
 

Polub nas na Facebooku:

PIT 37 druk

Obserwuj nas na Twitterze:

Druki pit 37